Blaski i cienie ustawy
Przyglądając się nowej ustawie dotyczącej przewagi kontraktowej, która niebawem wejdzie w życie, możemy dostrzec wiele korzystnych regulacji względem słabszych podmiotów występujących na rynku.
Zgodnie z literą prawa dostawca produktów rolnych znajdujący się w gorszej sytuacji ekonomicznej względem swojego nabywcy, nie będzie musiał obawiać się, że jego pozycja zostanie wykorzystana przez silniejszych na rynku. Jest to wyniki zapisu, który spowodował zakaz jakichkolwiek działań wykorzystujących przewagę kontraktową. Dzięki niemu dostawcy, bądź też nabywcy, bo regulacja działa w obydwie strony, będą mogli czuć się bezpieczniej, z racji usankcjonowania działań polegających na nieuzasadnionym wydłużaniu płatności przez nabywcę. Działania takie często powodowały zadłużenia wśród dostawców, niekiedy prowadząc ich do skraju bankructwa.
Nowe prawo jest wyjściem naprzeciw problemom, z którymi borykają się mniejsze jednostki gospodarcze, dążące za wszelką cenę do utrzymania na rynku. Od tej pory silniejsze podmioty nie będą mogły uzależniać zawarcia umowy od spełnienia innego świadczenia na ich rzecz, niemającego żadnego powiązania z wykonywaną umową. Aby jeszcze bardziej poprawić ochronę przedsiębiorców ustanowiono możliwość powołania się na ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów, która zakazuje pobierania innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży.
Niestety jak z każdą nową zmianą pojawiają się wątpliwości, czy nowe prawo udźwignie wszystkie problemy z tym związane. Wiele ekspertów wypowiada się bardzo sceptycznie na temat nowego ustawodawstwa. Ich zdaniem, istnieje obawa, iż sieci handlowe będą argumentowały, że przecież dostawca może sprzedać swój towar do innych marketów skoro warunki umowy są dla niego mało zadowalające. Ponadto proceder dotyczący opłat półkowych będącymi należnościami nałożonymi na dostawców przez sieci handlowe, są skrzętnie ukrywane m.in. na fakturach, jako koszty marketingowe, nie będą całkowicie zażegane. Jest to wynik braku precyzyjności ustawodawcy. Mimo, że występują pewne niedociągnięcia, to i tak należy rozpatrywać w pozytywnym świetle wyżej wymienione prawo. Daje ono nam bardzo przydatne rozwiązania, przyczyniające się do poprawy warunków mniejszych czy też większych przedsiębiorców.
Zespół Kancelarii Prokurent
W sprawach:
-
przeglądu umów handlowych pod kątem eliminacji ryzyk związanych z postanowieniami, które UOKiK może uznać za postanowienia służące wykorzystywani przewagi kontraktowej
-
kontroli przeprowadzonych przez UOKiK
-
kar nakładanych przez UOKiK
-
związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania ustawy o przewadze kontraktowej w obrocie produktami rolnymi, zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Piotrem Włodawcem