Prokurent Kancelaria Radcow Prawnych i AdwokatowProkurent Kancelaria Radcow Prawnych i AdwokatowProkurent Kancelaria Radcow Prawnych i AdwokatowProkurent Kancelaria Radcow Prawnych i Adwokatow
  • MAGAZYNY ENERGII
  • 35-LECIE
  • KANCELARIA
    • O nas
    • Zespół
    • Rekrutacja i Kariera
  • USŁUGI
  • AKTUALNOŚCI
  • KONTAKT
  • UA
  • MAGAZYNY ENERGII
  • 35-LECIE
  • KANCELARIA
    • O nas
    • Zespół
    • Rekrutacja i Kariera
  • USŁUGI
  • AKTUALNOŚCI
  • KONTAKT
  • UA
  • Polityka Prywatności
✕
Działalność badawczo-rozwojowa
  • Home
  • Aktualności
  • Nowości
  • Działalność badawczo-rozwojowa
Kategorie
  • Nowości
Tagi

Działalność badawczo-rozwojowa – oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

W zakresie działalności badawczo-rozwojowej wypowiedział się w wyroku Wojewódzkie Sąd Administracyjny w Warszawie z dnia 23 stycznia 2023 r. (III SA/WA 1637/22). W wymienionym wyroku Sąd  Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 maja 2022 r. nr 0114-KDIP2-1.4011.249.2022.2.MR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych i zarządził od niego kwotę na rzecz A.R. tytułem zwrotu kosztów postepowania sądowego.

A.R. (wnioskodawca, strona, skarżący) wraz z zainteresowanymi w sprawie, wystąpił o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, przede wszystkim w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez nich działalność gospodarcza za pośrednictwem podmiotu Spółki Jawnej spełnia przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową.

Jak podaje definicja zawarta w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a  pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Strona zaznaczyła, że prowadzenie działalności w sposób systematyczny na gruncie definicji działalności badawczo-rozwojowej zawartej w ustawie o PIT nie oznacza prowadzenia działalności w sposób ciągły. Minister Finansów w Objaśnieniach wskazał, że „działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. (…) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo- rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

Opisywana Spółka na przestrzeni ponad 35 lat wypracowała unikalny model funkcjonowania, oparty o specjalistów aplikacyjnych oraz grupę pracowników ze stopniem naukowym doktora. W ramach swojej działalności, spółka podejmuje szereg działań, które potencjalnie mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową  na gruncie ustawy o PIT. Spółka działając bez konkretnego zlecenia od kontrahenta samodzielnie prowadzi działania w celu opracowania rozwiązań, systemów działania, nowych rozwiązań aparaturowych, metodologii badawczych, itd. pozwalających, przy wykorzystaniu aparatury specjalistycznej dystrybuowanej przez spółkę na podejmowanie samodzielnych działań badawczych i analitycznych przez jej kontrahentów, w ramach ich zapotrzebowania biznesowego. Spółka wykorzystuje swoją wiedzę w celu udoskonalenia istniejących w świecie naukowym wystandaryzowanych metod badawczych. Wspomniana Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, ma status średniego przedsiębiorcy i nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Na czym polega współpraca z Uczelnią ?

Spółka podpisała z jednym z Uniwersytetów umowę o współpracy nad badaniami. W ramach współpracy, Spółka udostępniła Uniwersytetowi aparaturę/ specjalistyczny sprzęt do badań, przy pomocy której naukowcy akademiccy prowadzą badania. Spółka ściśle współpracuje z Uniwersytetem w ramach badań – wspiera ona prowadzenie badań przez naukowców akademickich oraz dzieli się wiedzą z pracownikami naukowymi Uniwersytetu.

Co to są środki trwałe? Co to są odpisy amortyzacyjne?

W celu realizacji projektów, prowadzenia badań i analiz Spółka wykorzystuje, m.in. specjalistyczną aparaturę badawczą. Urządzenia te stanowią środki trwałe spółki. Zgodnie z art. 22a ustawy o PIT, spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych od tych urządzeń. Odpisy amortyzacyjne, to odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które stanowią koszt uzyskania przychodów. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawa o PIT  nie wskazuje wprost definicji środka trwałego, a jedynie w art. 22a ujęte zostały składniki majątku, które można uznać za środki trwałe podlegające amortyzacji, po spełnieniu określonych warunków. Są to: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie określonych umów. Z kolei Ustawa o rachunkowości w art. 3 pkt 15 wskazuje, że środki trwałe to „rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki”. Zalicza się do nich w szczególności: nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy, ulepszenia w obcych środkach trwałych, inwentarz żywy.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych będących aparaturą badawczą będą stanowiły dla spółki koszt kwalifikowany, wyłącznie w tej części w jakiej aparatura ta będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Tak więc, jeżeli działalność spółki zostanie uznana przez organ za działalność badawczo rozwojową, to strona może odliczyć tzw. koszty kwalifikowane.

Co to są koszty kwalifikowane?

Strona wskazała, że przepis art. 26e ust. 3 ustawy o PIT nie uzależnia odliczenia jako kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od ich wykorzystania wyłącznie do działalności badawczo-rozwojowej. Choć ustawodawca nie użył w treści art. 26e ust. 3 ustawy o PIT sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Przepisy nie wskazują jednak jak należy ustalić proporcję, wg której podatnik może uznać odpis amortyzacyjny od środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych za koszt kwalifikowany na potrzeby ulgi badawczo rozwojowej.

Czym jest ulga na działalność badawczo-rozwojową? Kto może ją prowadzić?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że „ prace badawczo-rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT nie można uznać, czynności wykonywanych przez spółkę jawną (…), gdyż rola pracowników spółki sprowadza się jedynie do działań, które wspierają naukowców akademickich, którzy to, jak z wniosku wynika, prowadzą badania naukowe i eksperymenty (…). Zatem, to podmiot zewnętrzny realizuje działalność badawczo rozwojową nie zaś spółka. Tym samym, działalność spółki w tym zakresie nie wyczerpuje znamion definicji zawartej w treści przywoływanego powyżej art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT. Nie są/nie będą zatem wnioskodawca/zainteresowani uprawnieni do korzystania z ulgi badawczo – rozwojowej.”

Organ w ramach swojej argumentacji nie podał ponadto żadnej podstawy prawnej, z której wynikałby wprost nakaz wykonywania prac badawczo-rozwojowych przy wykorzystaniu jedynie własnej pracy/własnych pracowników.

W ocenie sądu nie ma w tej definicji takich treści, które nakazywałyby przyjąć, że dotyczy ona tylko czynności, które podatnik wykonuje samodzielnie (tj. nie współpracuje z innymi osobami).

WSA w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z 10 listopada 2021 r., w sprawie III SA/Wa 1162/21 zaznaczył, że „innowacyjne procesy gospodarcze są na tyle skomplikowane, że bardzo często kolejne etapy takich prac są realizowane przez różne, wyspecjalizowane w danych elementach podmioty. Wiele projektów badawczo-rozwojowych jest realizowanych na zasadzie współpracy, outsourcingu, kooperacji itp. Rzadkie w obecnych realiach wydaje się zjawisko, gdzie jeden podmiot byłby w stanie zgromadzić wszystkie potrzebne aktywa do przeprowadzenia takich prac od początku do końca, bez żadnego zewnętrznego wsparcia, co związane jest również z postępującym zjawiskiem specjalizacji przedsiębiorstw na rynku”.

Wyrok do pobrania

W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, mec. Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com.pl

Autorzy:

Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner

Karolina Kochańska – Adwokat

Paweł Buczyński – Inżynier Technologii Żywności

Weronika Szewc – Inżynier Technologii Żywności

Udostępnij

Powiązane wpisy

18 czerwca 2025

Specustawa biogazowa: Walor dokumentacji projektowej względem urzędniczej wykładni językowej przepisu


Czytaj więcej
16 czerwca 2025

Test zaspokojenia wierzycieli to też koszt restrukturyzacji


Czytaj więcej
12 czerwca 2025

Światowy Dzień Mięsa 2025 – jesteśmy częścią tej historii!


Czytaj więcej
10 czerwca 2025

Próg 250 pracowników nie będzie już tak krępował biznesu


Czytaj więcej

Wyszukaj

✕

Najnowsze wpisy

  • Specustawa biogazowa: Walor dokumentacji projektowej względem urzędniczej wykładni językowej przepisu
    18 czerwca 2025
  • Test zaspokojenia wierzycieli to też koszt restrukturyzacji
    16 czerwca 2025
  • Światowy Dzień Mięsa 2025 – jesteśmy częścią tej historii!
    12 czerwca 2025
  • Próg 250 pracowników nie będzie już tak krępował biznesu
    10 czerwca 2025
  • Specustawa biogazowa: Powierzchnia zabudowy
    3 czerwca 2025

Kategorie

  • Alert COVID-19 (23)
  • Energy storage (21)
  • Magazyny energii (21)
  • Nowości (279)
  • Warto wiedzieć (162)
  • Wydarzenia (14)

Tagi

  • #WBG2018
  • Adwokaci Kancelarii Prokurent wygrywają
  • Afrykański Pomór Świń
  • Agencja Rynku Rolnego
  • Agri-Food.pl
  • Akadaemia Piłkarska
  • Alert
  • Aplikant Adwokacki
  • Aplikant Radcowski
  • aport
  • areszt
  • areszt domowy
  • areszt tymczasowy
  • ARR
  • Artykuł
  • ASF
  • Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego.
  • BCC Loża Siedlcecka
  • Bezpieczeństwo
  • bezpieczeństwo żywności i żywienia

Kancelaria prawnicza Prokurent powstała w 1989 roku w Warszawie. Od początku działalności świadczymy profesjonalną pomoc prawną głównie na rzecz przedsiębiorców, ale także osób fizycznych i organizacji pozarządowych. Zespół kancelarii tworzą prawnicy, którzy dzięki swojej wszechstronnej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu mogą zapewnić kompleksowe doradztwo prawne związane z działalnością gospodarczą polskich i zagranicznych firm, uwzględniając ich sytuację rynkową i dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe.




PROKURENT
Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów
Makuliński Moczydłowski Rostafiński Włodawiec i Partnerzy
ul. Puławska 39 lok. 50
02-508 Warszawa
+22 854 06 57
+22 646 07 96
+22 854 06 59
kancelaria@prokurent.com

©2024 PROKURENT. All Rights Reserved

  • Polityka Prywatności
    Używamy plików Cookies
    Używamy cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.Przeczytaj więcej

    AKCEPTUJĘ
    Manage consent

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Necessary
    Always Enabled
    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
    CookieDurationDescription
    cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
    cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
    cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
    cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
    cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
    viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
    SAVE & ACCEPT