Podniesienie kapitału zakładowego w sp. z o.o. poprzez wniesienie aportu.
Kapitał zakładowy to majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowiący potwierdzenie jej wartości ekonomicznej. Minimalna wartość kapitału zakładowego w sp. z o.o. to 5 000 zł, lecz im wyższy kapitał tym wyraźniejszy sygnał dla potencjalnych kontrahentów, że ewentualna współpraca z danym podmiotem jest bezpieczna, bo może być wypłacalny w większym stopniu.
Na kapitał zakładowy składają się wkłady wnoszone przez wspólników w zamian za udziały. Wniesienie wkładów jest głównym, a często jedynym, obowiązkiem wspólników. Wkłady są wnoszone przy zawiązywaniu spółki na pokrycie „pierwszego” kapitału zakładowego przy rejestracji nowego podmiotu. Ponadto, wysokość kapitału może się zmieniać w trakcie trwania spółki i być zarówno podnoszona jak i zmniejszana np. poprzez umorzenie udziałów. Podniesienie kapitału zakładowego rodzi po stronie wspólników obowiązek wniesienia nowych wkładów.
PODNIESIENIE KAPITAŁU
Podniesienie kapitału zakładowego może odbyć się poprzez zmianę umowy spółki lub na mocy dotychczasowym postanowień umowy spółki, pod warunkiem, że przewidują one maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego oraz ostateczny termin podwyższenia. Jeżeli umowa spółki nie zawiera tych postanowień, podwyższenie może nastąpić jedynie poprzez zmianę umowy spółki.
Do podniesienia kapitału zakładowego sp. z o.o. wymagane jest podjęcie odpowiedniej uchwały przez wspólników. Uchwała musi określać m.in. wysokość podnoszonego kapitału, sposób podniesienia (poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych), a także, w przypadku wniesienia aportu, w precyzyjny sposób wskazywać jego przedmiot. Również dotychczasowi (a także nowi) wspólnicy muszą wykonać odpowiednie działania w celu skutecznego objęcia podwyższanego kapitału zakładowego, np. złożyć oświadczenia odpowiedniej treści. Ponadto, wszyscy członkowie zarządu muszą złożyć oświadczenie, że wkłady na podwyższony kapitał zostały w całości wniesione.
APORT W POSTACI WIERZYTELNOŚCI
Zgodnie z art. 14 § 1 k.s.h. przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportem) nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Zgodnie przepisami k.s.h. oraz z utrwalonym orzecznictwem przedmiotem aportu mogą być rzeczy, w tym nieruchomości, prawa rzeczowe a także zbywalne prawa majątkowe. Zbywalnym prawem majątkowym są wierzytelności i one również mogą stać się przedmiotem aportu (tzw. konwersja długu na kapitał).
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, wniesienie do spółki wkładu w postaci wierzytelności ma charakter wkładu niepieniężnego. Potwierdzają to zarówno wyroki sądów administracyjnych (np. Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2494/13 lub Wyrok NSA z dnia 25 marca 2015 r. II FSK 349/13), jak również interpretacje organów skarbowych.
Aby doszło do skutecznego wniesienia aportu, przedmiot aportu musi mieć tzw. zdolność aportową, co oznacza, że aport (w tym wierzytelność) musi:
- być zbywalny, tj. aby było możliwe przeniesienie danego prawa ze wspólnika na spółkę;
- być możliwy do wyceny bilansowej, tj. aby możliwe było oznaczenie wkładu, przypisanie mu wartości pieniężnej i uwzględnienie jego wniesienia w bilansie spółki;
- być egzekwowalny, tj. aby było możliwe objęcie go przez spółkę, a później ewentualne ujęcie w masie upadłościowej lub likwidacyjnej i w konsekwencji zaspokojenie roszczeń wierzyciela, na przykład poprzez sprzedaż.
W celu zbadania, czy konkretny przedmiot aportu ma zdolność aportową niezbędne jest wykonanie rzetelnego badania due dilligence.
Konwersja długu na udziały ma również ten skutek, że prowadzi do wygaszenia zobowiązania bez jego wykonania. Wspólnik-wierzyciel, przenosi wierzytelność na spółkę-dłużnika, co skutkuje tzw. konfuzją, tj. zejściem się wierzytelności i długu w jednej osobie i w konsekwencji uwolnieniem od długu. W niektórych przypadkach może to być dobry sposób na uwolnienie się od zobowiązań spółki.
REJESTRACJA
Zgodnie z art. 262 § 1 i 2 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego, dołączając do zgłoszenia dokumenty, o których mowa w poprzednim akapicie. Z kolei zgodnie z Art 262 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału następuje z chwilą wpisania do rejestru. Istotne jest zatem, aby zgłoszenie spełniało wszystkie wymagania, również wynikające z innych przepisów.
PODATEK
Wspomnieć należy, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest czynnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podwyższenie kapitału zakładowego jest pokrywane z niezwróconych wspólnikom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej przez wspólnika spółce, pod warunkiem, że czynności te były wcześniej opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zespół Kancelarii Prokurent w składzie: Starszy Partner Piotr Włodawiec, Partner Marcin Bandurski, Adwokat Karolina Kochańska, Aplikant radcowski Mariusz Bonisławski, doradzał w transakcji konwersji długu na kapitał.