Obowiązek wystawienia zaległych świadectw pracy w związku z nowelizacją przepisów prawa pracy, która weszła w życie na początku roku 2017. Przedsiębiorcy zobowiązani są do wystawiania świadectw pracy na zmienionych zasadach. O tym, komu pracodawca zobowiązany jest do wystawienia zaległych świadectw pracy oraz do kiedy ma to zrobić, odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w poniższym artykule.
Dnia 1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany do ustawy Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666) w przedmiocie wydawania świadectw pracy. Różnice dotyczące zasad ich wydawania względem poprzedniego stanu prawnego wynikają ze zmiany brzmienia art. 97 § 1, § 11, § 12, § 13 i rysują się następująco:
Art. 97 Kodeksu Pracy:
Obecnie:
- (§ 1 ) W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
- (§ 11) W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
- (§ 12 ) W przypadku, o którym mowa w § 11 pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.
- (§13) Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
|
Poprzednio:
- (§ 1) W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany
niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
- (§ 11) Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny lub umowy o pracę zawartej na czas określony, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z tych umów.
- (§ 12) Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
- (§ 13) Pracownik, o którym mowa w § 11, może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
|
Regulacja ta jest zdecydowanie korzystniejsza dla pracodawcy niż dotychczasowe przepisy nakładające na nich obowiązek wydawania świadectw pracy po upływie 24-miesięcy zatrudnienia, a dodatkowo rozstrzyga wątpliwości prawne związane z wystawianiem świadectw pracy. Jednak nowe zasady wymusiły także wprowadzenie przepisów przejściowych. W przypadku, gdy w dniu wejścia w życie nowych przepisów nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy (24 miesiące zatrudnienia), wówczas pracodawca obowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy za okresy zatrudnienia zakończone do dnia wejścia w życie nowych przepisów – za które dotychczas świadectw pracy nie wydano – w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, czyli do 30 czerwca 2017 r.
Ponadto od dnia 1 stycznia 2017 r. w związku z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 2292) zmienił się wzór świadectwa pracy, które to teraz musi zawierać również informacje dotyczące:
- okresu lub okresów zatrudnienia;
- rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji;
- trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem – strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia;
- urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku;
- wykorzystanego urlopu ojcowskiego;
- wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia;
- wykorzystanego urlopu wychowawczego i podstawy prawnej jego udzielenia;
- informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach – na żądanie pracownika.
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2017 r. poz. 1044) dodało do tego katalogu

Prokurent / Obowiązek wystawienia zaległych świadectw pracy. Nowelizacja
również:
- informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania takiej pracy (jeżeli pracodawca jest agencją pracy tymczasowej).
Wskazane Rozporządzenia przewidują formę elektroniczną dla zawiadomień, wniosków oraz upoważnień oraz zrównują 3-dniowe terminy związane z wydaniem świadectwa pracy do 7 dni.
Mianowicie:
- W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.
- W razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia, pracodawca, na żądanie pracownika, w ciągu 7 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy, uzupełnia treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym orzeczeniu. Jeżeli orzeczenie, o którym mowa powyżej, zostało wydane w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca wydaje pracownikowi, w terminie 7 dni nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.
- W razie zawarcia ugody skutkującej koniecznością wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd.
- W razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o odszkodowaniu na rzecz pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy, pracownik w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie przedkłada pracodawcy wydane mu świadectwo pracy w celu uzupełnienia treści tego świadectwa o informację o wydanym orzeczeniu sądu pracy. W razie niespełnienia tego obowiązku, pracodawca wzywa pracownika do przedłożenia świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania w celu zamieszczenia takiej informacji w świadectwie pracy. Pracodawca uzupełnia świadectwo pracy i wydaje je pracownikowi w ciągu 7 dni od przedłożenia go przez pracownika.
- W przypadkach, gdy dochodzi do wydania nowego świadectwa pracy pracodawca, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi takiego świadectwa, usuwa z akt osobowych pracownika i niszczy poprzednio wydane świadectwo pracy.
Z poważaniem,
Zespół Kancelarii Prokurent