Postępowanie w sprawie praktyk naruszających przewagę kontraktową
Każdy zbywca / nabywca, posiadający uzasadnione podejrzenia co do faktu, iż wobec niego stosowane są nieuczciwe praktyki rynkowe będzie mógł zgłosić sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji.
W zawiadomieniu wskazywany jest podmiot, któremu zarzuca się naruszenie przewagi kontraktowej, wszelkie dowody na poparcie swojego stanowiska, uprawdopodobnienie naruszenia przepisów ustawy oraz dane identyfikacyjne zgłaszającego. Sprawa zostanie rozpoznana w Urzędzie jeżeli ziszczą się dwa czynniki warunkujące wszczęcie postępowania. Wartość obrotów miedzy dostawcą, a nabywcą w roku wszczęcia postępowania przekracza w którymkolwiek z dwóch poprzednich lat obrotowych 50 tys. zł, a obrót dostawcy lub nabywcy, który stosował przewagę przekroczył 100 mln zł.
W toku postępowania przed Prezesem Urzędu, może zostać przeprowadzona kontrola wobec podmiotu, który został oskarżony o nieuczciwe praktyki rynkowe. Osoba upoważniona do przeprowadzenia kontroli ma prawo wstępu na teren przedsiębiorstwa, wobec, którego zostało złożone zawiadomienie. Może ona przeglądać wszelkie dokumenty związane z działalnością gospodarczą tego podmiotu, robić notatki, kopie z przedstawionych materiałów, a przede wszystkim jest uprawniona do przeprowadzenia przesłuchania podejrzanego. Podmiot kontrolowany zobowiązany jest udostępniać wszelkie materiały niezbędne do wyjaśnienia sprawy.
Dla poprawy bezpieczeństwa i skuteczności kontroli w trakcie tychże czynności, może być wykorzystywana pomoc Policji. Podczas toczącej się inspekcji, będący pod nadzorem może wnieść zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie tj. sąd ochrony konkurencji, na czynności kontrolne, które wykraczają poza zakres podmiotowy. Jednak zażalenie nie powoduje wstrzymania kontroli.
Rozpoznawanie w sprawie nadużywania przewagi kontraktowej powinno zakończyć się nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia wszczęcia wydaniem decyzji. Prezes Urzędu może nadać swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli nieuczciwe praktyki rynkowe nadal zagrażają funkcjonowaniu przedsiębiorcy, wobec którego wykorzystywana była przewaga kontraktowa.
Zespół Kancelarii Prokurent
W sprawach:
-
przeglądu umów handlowych pod kątem eliminacji ryzyk związanych z postanowieniami, które UOKiK może uznać za postanowienia służące wykorzystywani przewagi kontraktowej
-
kontroli przeprowadzonych przez UOKiK
-
kar nakładanych przez UOKiK
-
związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania ustawy o przewadze kontraktowej w obrocie produktami rolnymi, zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Piotrem Włodawcem