Warszawa, dnia 17 marca 2017
JAK PRZEJŚĆ BEZPIECZNIE KONTROLĘ ARR I GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ? – ARTYKUŁ DLA DGP
W wydaniu Dziennika Gazety Prawnej z dnia 17 marca 2017 roku ukazał się artykuł pdt. „Jak bezpiecznie przejść kontrolę i gdzie się odwołać?” autorstwa Mec. Piotra Włodawca, partnera Kancelarii Makuliński, Moczydłowski, Rostafiński, Włodawiec sp.p. Artykuł traktuje o zasadach i procedurze przeprowadzania kontroli w związku z przestrzeganiem przez przedsiębiorców sektora rolno – spożywczego obowiązku zawierania umów pisemnych na dostarczanie produktów rolnych. Wyjaśnia jakie prawa mają kontrolowani w związku z przeprowadzaną u nich kontrolą. Ponadto, artykuł omawia kwestię wymierzania kary przez Agencję Rynku Rolnego oraz możliwości odwołania się od niej zarówno na etapie postępowania administracyjnego, jak i następującego po nim postępowania sądowo administracyjnego.
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z branży handlowej, nie miało dotychczas okazji spotkać się bezpośrednio z kontrolą z ARR. Wyjaśniamy zatem, jak przebiegają procedury, jak się bronić i gdzie się odwołać od nałożonych kar.
Badaniem zgodności umów na dostarczenie produktów rolnych zajmuje się Agencja Rynku Rolnego. Badanie to przybiera formę czynności sprawdzających, których zasady przeprowadzania określa ustawa o ARR. Czynności sprawdzające należy odróżnić od kontroli przedsiębiorców, do których zastosowanie ma ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 ze zm.). Uprawniony do ich dokonywania jest dyrektor oddziału terenowego ARR, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę nabywcy. W praktyce wykonują je pracownicy ARR, upoważnieni do wykonywania czynności sprawdzających przez prezesa ARR, zatrudnieni w danym oddziale terenowym ARR.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie DGP.pl