Radca Prawny, Zeszyty Naukowe nr 2/(7)/2016
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem autorstwa zespołu Kancelarii Prokurent: Andrzej Makuliński, Partner Zarządzający, radca prawny, Marcin Skonieczny, radca prawny
Tematyka artykułu dotyczy złożonych problemów wykładni art. 29 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki Dz.U. poz. 1852 z 2014 r. Artykuł omawia aktualne orzecznictwo, w tym w świetle ustawowego sformułowania o „odpowiednim stosowaniu” kodeksu postępowania administracyjnego, omawia problemy gwarancji proceduralnych strony posądzonej o uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego w wyniku działań niezgodnych z prawem.
Artykuł porusza problematykę wznowienia postępowania w sprawie nadania stopni naukowych lub tytułu naukowego. Przedmiotem analizy są tzw. szczególne (pozakodeksowe) przesłanki wznowienia postępowania wskazujące na uzyskanie stopnia (tytułu) naukowego na podstawie dorobku powstałego z naruszeniem prawa lub dobrych obyczajów w nauce. W artykule wykorzystano stanowisko literatury, orzecznictwa i przedstawicieli organów władzy. Autorzy artykułu omawiają w szczególności kwestie aktualnego orzecznictwa w odniesieniu do podstaw stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego o ograniczeniach czasowych uchylenia decyzji administracyjnej, o których mowa w art. 146 k.p.a. W zamierzeniu autorów, celem analizy jest szersze spojrzenie na problem wykładni prawa, a przedmiotowy przepis (art. 29 u.s.n.) stanowi jedynie pretekst do zainteresowania czytelnika problematyką wykładni przepisów, aksjologii prawa oraz roli ustawodawcy i sądownictwa w kształtowaniu rozumienia przepisu”.