Rolnik aktywny zawodowo to osoba, która spełnia określone kryteria dotyczące działalności rolniczej oraz dochodów z niej uzyskanych, co pozwala jej na uzyskanie statusu rolnika aktywnego zawodowo. Taki status jest istotny w kontekście ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego z funduszy unijnych czy krajowych, dotacji na rozwój gospodarczy czy innych form pomocy.
Podstawą prawną definiującą rolnika aktywnego zawodowo jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowania z Europejskiego Fundusz Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013.
Zgodnie z Rozporządzeniem 2021/2115 rolnika aktywnego zawodowo definiuje się w taki sposób, aby zagwarantować, że wsparcie będzie przyznawane wyłącznie osobom fizycznym lub prawnym bądź grupom osób fizycznych lub prawnych prowadzącym działalność rolniczą na co najmniej minimalnym poziomie, przy czym niekoniecznie ze wsparcia należy wykluczyć rolników prowadzących działalność rolniczą i nierolniczą lub rolników prowadzących działalność rolniczą w niepełnym wymiarze godzin.
Przyznawanie płatności bezpośrednich rolnikom uzależnione jest od spełnienia określonych kryteriów rolnika aktywnego zawodowo. Kryteria określające kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo zostały zróżnicowane dla poszczególnych państwach członkowskich. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do stosowania obiektywnych i niedyskryminujących kryteriów, takich jak:
- badanie dochodów i nakładów pracy w gospodarstwie,
- określenie przedmiotu działalności przedsiębiorstwa,
- wykazanie działalności rolniczej w rejestrach krajowych lub regionalnych.
Zgodnie z Ustawą z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 rolnikami nieaktywnymi są podmioty:
- zarządzające portami lotniczymi,
- administrujące wodociągami,
- administrujące terenami sportowymi lub rekreacyjnymi,
- świadczące usługi przewozów kolejowych,
- świadczące usługi w zakresie obrotu nieruchomości.
Rolnik będzie uznany za aktywnego zawodowo jeżeli kwota otrzymanych płatności bezpośrednich za poprzedni rok nie przekracza 5 tys. euro. Jeżeli rolnik nie złożył wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich w poprzednim roku, łączną kwotę płatności bezpośrednich określa się mnożąc liczbę kwalifikujących się hektarów lub zwierząt zgłoszonych przez tego rolnika w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności przez średnią krajową płatność na hektar lub do zwierząt za poprzedni rok.
W przypadku, gdy kwota ta przekracza 5 tys. euro, rolnik zostanie uznany za aktywnego jeżeli:
- działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub z dokumentów z krajowego rejestru urzędowego pomiarów gospodarki narodowej,
- udokumentuje, że:
- jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu,
- kwota płatności bezpośrednich, jakie mu przysługiwały za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej.
W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, mec. Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com.pl
Autorzy:
Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner
Paweł Buczyński – Inżynier Technologii Żywności
Stan prawny na dzień: 02.09.2024 r.