23 maja 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG.
Rozporządzenie GPSR (General Product Safety Regulation) dotyczy produktów określonych jako każdy przedmiot połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usług, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeśli nie jest dla nich przeznaczony.
Rozporządzeniu 2023/988 nie podlegają produkty, których bezpieczeństwo unormowane jest bardziej szczegółowymi aktami prawnymi. Do takich produktów zaliczamy:
- produkty lecznicze,
- żywność,
- pasze,
- żywe rośliny i zwierzęta,
- organizmy zmodyfikowane genetycznie oraz mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie stosowane w sposób ograniczony,
- produkty z roślin i zwierząt bezpośrednio związanych z ich przyszłym rozmnażaniem,
- produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodnych,
- produkty z ochrony roślin,
- sprzęt wykorzystywany przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów,
- statki powietrzne,
- antyki.
Nowe Rozporządzenie ma na celu:
- zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów,
- zapewnienie bezpieczeństwa produktów związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii,
- sprostanie wyzwaniom związanym z cyfryzacją i rozwojem sprzedaży internetowej,
- zapewnienie lepszego egzekwowania przepisów oraz wydajniejszego i równomiernego nadzoru rynku,
- poprawę skuteczności systemu wycofywania niebezpiecznych produktów z rąk konsumentów.
Rozporządzenie GPSR nakłada szereg obowiązków i wymagań na podmioty gospodarcze (m.in. producent, autoryzowany przedstawiciel, importer, dystrybutor) w celu spełnienia i zagwarantowania bezpieczeństwa produktu.
Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 13 grudnia 2024 r. Zastrzega się, że państwa członkowskie nie mogą utrudniać udostępniania na rynku produktów zgodnych z dyrektywą 2001/95/WE, które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie Rozporządzenia GPSR.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt nowej ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Nowy akt prawny ma zastąpić obowiązującą aktualnie Ustawę z dnia 12 grudnia 2003 r. Wprowadzenie nowych przepisów jest uwarunkowane dostosowaniem systemu nadzoru nad ogólnym bezpieczeństwem produktów w Polsce do jednolitych ram prawnych ustanowionych Rozporządzeniem 2023/988. Dla osiągnięcia założonego celu konieczne jest przyjęcie aktu krajowego służącego Rozporządzeniu GPSR.
Najważniejsze zmiany będą dotyczyły:
- kompetencji organów nadzoru rynku
- prowadzenia kontroli bezpieczeństwa produktów, w tym kontroli sprzedaży na odległość wraz z wykorzystaniem zakupu bez ujawniania tożsamości organu;
- prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów;
- nakładania kar pieniężnych;
- prowadzenia postępowań nakazowych wobec dostawców usług społeczeństwa informacyjnego i dostawców internetowych platform handlowych w sprawie ograniczenia podmiotowi gospodarczemu dostępu do interfejsu online albo usunięcia z interfejsu określonych treści dotyczących produktu
- udoskonalenia zasad współpracy pomiędzy organami kontrolnymi różnych Państw Członkowskich UE,
- uszczelnienia przepisów, które pozwolą na udostępnianie na rynku Państw Członkowskich tylko bezpiecznych produktów i skuteczne eliminowanie niebezpiecznych produktów z obrotu, także tych dostępnych przez Internet.
Aktualnie projekt ustawy jest na etapie opiniowania. Zakłada się, że nowa ustawa wejdzie w życie z dniem 13 grudnia 2024 r.
W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, mec. Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com.pl
Autorzy:
Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner
Paweł Buczyński – Inżynier Technologii Żywności
Stan prawny na dzień: 09.08.2024 r.