Spółdzielnie mieszkaniowe nie są wyodrębnione w Ustawie (USTAWA z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 1) (Dziennik Ustaw, poz. 695 z 2020 r) – tak jak chociażby spółdzielnia socjalna – a więc mogą korzystać z pomocy na zasadach ogólnych, jako przedsiębiorcy.
Poniżej zostaną omówione benefity dla spółdzielni zatrudniających od 50 do 249 pracowników (średni przedsiębiorca).
Jedną z korzyści z jakiej mogą skorzystać spółdzielnie mieszkaniowe to odroczenie płatności za użytkowanie wieczyste gruntu Skarbu Państwa i gminy. Termin płatności rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego gruntów został przesunięty do końca czerwca 2020 r. Można też zawnioskować o późniejszą płatność. W konsekwencji pozwala także zawnioskować o ustalenie innego (późniejszego niż 30 czerwca 2020 r.) terminu zapłaty. Rozwiązanie dotyczy płatności pełnej kwoty. Przesunięcie ustawowego terminu płatności do końca czerwca 2020 r. jest ustawowe i bezwarunkowe, ale ustalenie innego terminu płatności w 2020 r. jest na wniosek, który nie wiąże organu.
Kolejną korzyścią wynikającą z „tarczy antykryzysowej” dla spółdzielni mieszkaniowej może być dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
W przypadku spadku obrotów np. z powodu niższych przychodów z najmu lokali użytkowych, można uzyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy na pokrycie części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
Wysokość wsparcia uzależniona jest od wysokości spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów o:
- co najmniej 30 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 50 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 80 proc. – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.
Omawiane dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych. Wsparcie może być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Rada Ministrów może jednak, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ten okres.
Co istotne, przedsiębiorca (Spółdzielnia) nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Ponadto beneficjent nie może mieć m.in. zaległości finansowych związanych z odprowadzaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r.
Tak więc, warunkiem uzyskania pomocy są poniższe okoliczności:
- w przedsiębiorstwie nastąpił spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym, wynoszący co najmniej 30 proc;
- te same koszty prowadzenia działalności nie będą pokryte z innych środków publicznych;
- brak zaległości finansowych związanych z odprowadzaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.
Kolejną możliwością, z której mogą skorzystać spółdzielnie, jest 3-miesięczne dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników, w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Powyższe rozwiązanie daje możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów w wyniku pandemii koronawirusa. Wsparcie jest udzielane w przypadku odnotowania spadku obrotów gospodarczych, bez spełniania przesłanek do ogłoszenia upadłości. Warunkiem jest także niezaleganie w opłacaniu należności publiczno-prawnych do końca III kwartału 2019 r.
Dofinansowanie dotyczy wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w drodze porozumienia między przedsiębiorcą a związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. W przypadku przestoju ekonomicznego jest możliwe uzyskanie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia; w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy jest możliwe uzyskania dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika do połowy jego wynagrodzenia, jednakże nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia według wskaźnika GUS.
Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych. Wsparcie może być przyznane na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.
Rada Ministrów może jednak, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ten okres, biorąc pod uwagę okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane. Ważnym zastrzeżeniem jest, że przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania z tego samego tytułu na tych samych pracowników z innych środków publicznych.
Podsumowując, konieczne jest spełnienie poniższych warunków:
- nastąpił spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym;
- brak zaległości w opłacaniu zobowiązań publiczno-prawnych do końca III kwartału 2019 r.
- brak przesłanek do ogłoszenia upadłości;
- zostało zawarte porozumienie o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy;
- te same koszty prowadzenia działalności nie będą pokryte z innych środków publicznych.
W fazie projektu jest już kolejna, trzecia „tarcza antykryzysowa”. Należy spodziewać się kolejnych programów mających na celu pomoc w funkcjonowaniu przedsiębiorstw dotkniętych przez pandemię.
Poszukując więcej informacji – zachęcamy do kontaktu pod alarmowym adresem mailowym koronawirus@prokurent.com
Autorzy/Author:
Jan Rostafiński/partner, radca prawny /partner, Legal adviser,
Marcin Bandurski/aplikant adwokacki /Advocate trainee.
Zainteresował Cię artykuł, udostępnij go.
e-mail: koronawirus@prokurent.com
#KancelariaProkurent
Kancelaria Prokurent była z Klientami w 1989 r. w trakcie zmian ustrojowych w Polsce, kiedy była uchwalana Konstytucja z 1997 roku, a także gdy Polska wchodziła do NATO i UE oraz w trakcie międzynarodowego kryzysu finansowego w 2008 r. Za nami i przed nami dużo dobrego.
#ProkurentLawOffice
The Prokurent Law Firm was with clients during the legal system transformation in Poland, when the Constitution of 1997 was adopted, also when Poland joined NATO and the EU, as well as during an international financial crisis in 2008. A lot of good things behind us and ahead of us.