W niniejszym artykule znajdziecie Państwo zestawienie głównych różnic pomiędzy umową zawieraną z agencją pracy tymczasowej, a umową outsourcingową (o świadczenie usług) – w zakresie delegowania pracowników.
Podstawa prawna zawarcia umowy z podmiotem delegującym pracowników/ personel i strony umowy
a) Praca tymczasowa
Zarówno działalność APT, jak i sama praca tymczasowa jest regulowana przez Ustawę z dnia 09 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (dalej jako: „Ustawa”). Obowiązuje trójstronny stosunek pracy: Agencja Pracy Tymczasowej, Pracodawca Użytkownik i Pracownik Tymczasowy.
b) Outsourcing
Outsourcing z kolei to nic innego, jak Umowa o świadczenie usług – regulowana przez Kodeks cywilny. Zawierana jest pomiędzy Usługodawcą a Usługobiorcą i oddzielnie pomiędzy pracownikiem a Outsourcerem.
Rodzaj i czas zatrudnienia pracowników/personelu
a) Praca tymczasowa
APT musi mieć na uwadze ograniczenia wynikające z Ustawy – np. obowiązek zatrudniania pracowników na czas określony na podstawie umowy o pracę, czy brak możliwości powierzenia określonych prac pracownikowi tymczasowemu. Pracownik tymczasowy może być zatrudniony maksymalnie na okres 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.
b) Outsourcing
Brak jest ograniczeń w zakresie rodzaju powierzanej pracy oraz okresu zatrudnienia personelu przez Outsourcera. Brak również ograniczenia co do czasu świadczenia usług na rzecz danego podmiotu przez personel delegowany przez Outsourcera. Umowa może być w tym zakresie kształtowana w sposób dowolny.
Nadzór nad pracownikami/personelem
a) Praca tymczasowa
Pracodawca Użytkownik sprawuje kontrolę nad pracownikami, nadzoruje i kieruje ich pracą. Ponosi odpowiedzialność za pracowników w razie jakiegokolwiek zdarzenia.
b) Outsourcing
Podmiot, do którego oddelegowany został personel Outsourcera, nie zajmuje się kontrolą personelu, nie deleguje zadań, nie nadzoruje pracy. Nie jest również odpowiedzialny za pracę wykonywaną przez personel Outsourcera w ramach świadczonych usług.
Wynagrodzenie pracowników/personelu
a) Praca tymczasowa
Pracownik zatrudniany w ramach APT do pracy w podmiocie trzecim, musi mieć wynagrodzenie równe wynagrodzeniom na danym stanowisku w tym podmiocie. Pracownika tymczasowego chronią przepisy i jego wynagrodzenie nie może być niższe niż oferowane pracownikom etatowym.
b) Outsourcing
Wynagrodzenie swojego personelu określa Outsourcer. Nie ma na nie wpływu wysokość wynagrodzenia w podmiocie, do którego pracownik Outsourcera jest delegowany. Co więcej podmiot, w którym usługi świadczy personel Outsourcera również nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia.
Sposób rozliczenia z podmiotem delegującym pracowników/personel
a) Praca tymczasowa
Podmioty rozliczają się ze sobą według ilości przepracowanych przez pracowników godzin.
b) Outsourcing
Podmioty rozliczają się ze sobą za ilość wykonanych usług. Co istotne, w umowie z podmiotem outsourcingowym nie można wskazywać wynagrodzenia w przeliczeniu na osoby. W tego typu umowach liczy się wykonana usługa.
Podsumowanie
W przypadku outsourcingu i umowy o świadczenie usług, nadzór nad efektywnością i jakością pracy swojego personelu sprawuje Outsourcer. To on kieruje pracą ludzi, reguluje czas pracy i zapewnia zasoby ludzkie konieczne do realizacji projektu. Podmiot interesuje jedynie efekt końcowy w postaci wykonanej terminowo usługi. Usługodawca rozliczany jest za efekt wykonanej pracy.
W przypadku pracy tymczasowej, należy mieć na uwadze, że dostarczani z APT pracownicy stają osobami podlegającymi podmiotowi, do którego są delegowani. Podmiot ponosi wówczas za nich odpowiedzialność, stając się Pracodawcą-Użytkownikiem.
W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, mec. Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com.pl
Autorzy:
Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner
Karolina Kochańska – Adwokat
Natalia Olszewska – Studentka