Wymagania weterynaryjne przy produkcji mięsa na użytek własny
Rozporządzenie MRiRW z dnia 21 października 2010 r. doczekało się w styczniu 2015 r. trzeciej z kolei zmiany. Została ona wprowadzona rozporządzeniem MRiRW z dnia 27 stycznia 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny. Weszło w życie z dniem 31 stycznia 2015 r.
Jest następstwem zmian granic obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru ochronnego wyznaczonych w związku z afrykańskim pomorem świń na mocy decyzji Komisji Europejskiej nr 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. oraz ustaleń spotkania przedstawicieli i ekspertów Komisji Europejskiej z Głównymi Lekarzami Weterynarii państw dotkniętych wirusem ASF.
Celem zapewnienia pełnego bezpieczeństwa epizootycznego przy przeprowadzaniu uboju świń w gospodarstwach objętych ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z ASF wprowadzono obowiązkowy nadzór weterynaryjny. Zarówno na obszarze objętym ograniczeniami, jak i w granicach obszaru ochronnego powiatowi lekarze weterynarii prowadzić muszą badania przedubojowe świń oraz poubojowe mięsa przeznaczonego na użytek własny. Prze-prowadza się je w wyniku pisemnego powiadomienia o zamiarze dokonania uboju przez posiadacza zwierząt lub podmiot prowadzący gospodarstwo, w którym się znajdują. W okresie od lipca 2014 r. do wydania przedmiotowego rozporządzenia ubój świń na użytek własny był dopuszczalny tylko na obszarze objętym ograniczeniami, ale nie na obszarze ochronnym jako obarczonym większymi restrykcjami.
Natomiast próbki w kierunku afrykańskiego pomoru świń mają być pobierane a tylko w sytuacji podejrzenia wystąpienia tej choroby, a nie jak dotychczas każdorazowo. Intencją pomysłodawców zmian jest rozwiązanie problemu zbytu żywca ze wspomnianych obszarów oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników, którzy dotąd musieli powstrzymywać się od zagospodarowania mięsa aż do momentu otrzymania wyników badań próbek.
Zniesiono też wymóg, by zwierzęta były utrzymywane w danym gospodarstwie przez co najmniej 30 dni przed ubojem.
Na koniec warto przypomnieć, iż w Polsce obszar ochronny obejmuje następujące części województwa podlaskiego: powiat miasta Suwałki; powiat miasta Białystok; gminy Rutka Tar-tak, Szypliszki, Suwałki, Raczki w powiecie suwalskim; gminy Krasnopol i Puńsk w powiecie sejneńskim; gminy Augustów z miastem Augustów, Nowinka, Sztabin, Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim; powiat moniecki; gminy Suchowola i Korycin w powiecie sokólskim; gminy Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Zabłudów, Łapy, Poświętne, Zawady, Dobrzyniewo Duże w powiecie białostockim; powiat bielski; powiat hajnowski; gminy Grodzisk, Dziadkowice i Milejczyce w powiecie siemiatyckim; gmina Rutki w powiecie zambrowskim; gminy Kobylin – Borzymy, Kulesze Kościelne, Sokoły, Wysokie Mazowieckie z miastem Wysokie Mazowieckie; Nowe Piekuty, Szepietowo, Klukowo, Ciechanowiec w powiecie wysokomazowieckim.
Obszar objęty ograniczeniami rozciąga się na: gminy Giby i Sejny z miastem Sejny w powiecie sejneńskim; gminy Lipsk i Płaska w powiecie augustowskim; gminy Czarna Białostocka, Supraśl, Gródek, Wasilków, Michałowo w powiecie białostockim; gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Szudziałowo w powiecie sokólskim.
Stan prawny na dzień: 17 lutego 2015 r.